neljapäev, 6. august 2015

Toetuste leidmise võlukunst

Kirjutan veidi oma teekonnast kokkukogutud programmitasuni ehk räägin toetustest ja jagan mõningaid nippe järgmistele vahetusõpilastele.

Nagu teada, pakub YFU Eesti erinevaid programme. Valida saab riikide ja vahetuse kestvuse vahel. Neist kõige populaarsem ja ka mõistlikum on aastapikkune vahetus, sest näiteks USA puhul peaks sel õppeaastal semestriprogrammi eest tasuma 7821€ ehk 90% aastase programmi maksumusest. Kuna numbrid on suured, on võimalik tasuda ka osamaksetena. Minu maksegraafik nägi välja selline:

10.12.2014434.5 €
10.02.20151738 €
10.04.20151738 €
10.06.20152172.5 €
10.08.20152607 €
KOKKU8690€

Nagu näha, tuleb vahetusaasta eest Ameerikas, tasuda päris suur summa. Seega sai selgeks, et eesmärgini jõudmiseks, pean ise palju vaeva nägema. Õnneks mõtleb ka YFU sellele ja korraldab vahetusõpilastele toetajate otsimise koolitusi (TOK) (1. nipp: osale kindlasti!). Mina käisin ühel sellisel novembris. Alguses tundus kõik tohutult keeruline. Igasugused erinevad meetodid: telefonikõned, kohtumised, meilid või kirjad postiga. Arvestades algajalikkust, otsustasin püsida turvatsoonis ja saata ainult e-kirju. Lisasin toetusavaldusele lingina CV, motivatsioonikirja, video, YFU tutvustuse programmitasu jaotuse ja muu sellisega, YFU kodulehekülje, blogi ning hiljem ka info+pildid host perest (2. nipp: erine teistest õpilastest, paista silma! 3. nipp: ära lisa faile manusesse, pane need lingina - näiteks Google Drive'i - nii on mugavam avada ja midagi ei pea alla laadima!). (4. nipp: ära kindlasti kopeeri kellegi teise toetusavaldust- see on lame!)
Veel enne koolituse läbimist lubasin suure suuga, et suudan ise koguda poole kogumaksumusest  ehk 4345€ (5. nipp: sea eesmärke!). Oli ikka päris ehmatav, kui pärast mitut nädalat kirjade saatmist, ei kogunenud YFU kontole ühtki eurot. Ainult mõni lubadus, eitav vastus või üleüldse sellest ilma jäämine (6. nipp: ära kaota motivatsiooni!). Olin kindel, et oma eesmärki ma ei saavuta ja lasin lati madalamale. Kirjutasin Excelisse selle koha peale uue numbri, milleks oli 2607€ ehk viimase osamakse väärtus.
Sain meilidele palju tagasisidet. Kirjutasin seda ümber, püüdsin põimida kirja sisse vastuseid korduma kippuvatele küsimustele ja muutsin pealkirja (7. nipp: pealkiri peab äratama huvi. Kindlasti ei tohiks selleks olla ,,Otsin toetusi!'', ,,Anna raha!'' vms). Tõin välja vastavalt kirja saajale ühised huvid ja püüdsin mõelda põhjustele, miks keegi just mind peaks toetama (8. nipp: kasuta ära pühad, oma sünnipäev ja muud sellised sündmused). Pakuti ka tööotsi, millest kinni haarasin ja sain lisaks toetusele veel ka mõne kogemuse võrra rikkamaks.
Kevad oli juba edukam, kuid ühtlasi ka kõige kiirem periood koolis. Proovisin siiski leida aega ja tänu sellele oli mai lõpuks toetusi kokku 2300€. Muutsin strateegiat ja hakkasin kirju saatma massiliselt. Suurt erinevust tegelikult ei olnud, võib-olla siis ainult see, et sain massikirjade puhul vähem vastuseid ja keeldumisi. Annetusi oli küll tunduvalt rohkem, kuid summad palju pisemad (9. nipp: kui on aega, pöördu iga võimaliku abilise poole eraldi!).
Mingil hetkel - vist suve alguses -  avastasin, et vahetusaastast lahutab mind ainult 500€ ja see andis mulle veel vaid hoogu juurde. Muutsin eesmärgi algupäraseks, milleks oli pool vahetusaasta maksumusest ja selle ma ka saavutasin. Ületasin isegi mõnekümne euroga, mis tuli igati kasuks, kuna organiseerimise käigus lisandusid veel mõningad kulud: viisa, vanemateluba ja muu selline, millega esialgu ei arvestanud. Kokku läks vahetusaasta koos lisakuludega maksma veidike rohkem kui 9000€.

Kokkuvõtvalt:

Programmitasu: 8690€
Saadetud e-kirju: umbes 7000
Toetajaid kokku: 101 - ka YFU kontor imestas.
Toetustega kogutud summa: 4556,78€ (võimalik, et midagi veel laekub)
Keskmine toetus: 45.12 €
Vanemad: 4200€
Kõik kokku: 8756,78€ ehk 66,78€ rohkem kui programmitasu endast kujutab.
Enda eesmärki, koguda kokku pool programmitasust ehk 4345€, ületasin 211,78€.
Toetusavaldustega tegelesin 8 kuud, mitte küll igapäevaselt, aga ikka päris tiheda graafikuga. 

Kindlasti tekib Sul nüüd küsimus, kust leidsin ma kõik need kontaktid. Vastuseks on imeline ja kõikvõimas internet. Leides mõne ettevõtte kodulehekülje, jätkasin partneritega ja nii see 7000 koguneski. Eriti hea meel oli selle üle, kui välja oli toodud eraldi ka iga töötaja kontaktandmed (10. nipp: eelista isiklikke e-posti aadresseid töömeilile! 11. nipp: kasuta Excelit. Kanna sinna kõik nimed ja e-posti aadressid, millele kirjutanud oled. Kindlasti tähista erinevalt toetajad. Loo funktsioone, et oleks lihtsam analüüsida jne!).
Oli ka hetki, kui kontaktid tõesti tundusid otsa lõppevat, aga kui nüüd leida protsent, mitmele Eesti elanikule oma toetusavalduse saatsin, on selleks vaid 0,5%. Naljakas.

Aitäh kõigile abilistele ja lihtsalt moraalsele toele. Suur tänu ka minu eesti keele/kirjanduse õpetajale, kes oli abiks toetusavalduse korrastamisel ja inglise keele õpetajale, kes aitas kirjutada Dear host famlily kirja rahvusvahelises failis. Tänan ka teid, kes te minusse ei uskunud (muideks, olite sellega parimaks motivaatoriks - teate küll seda tõestamise vajadust). Sain palju vaielda ja oma seisukohta kaitsta. Korralik treening enesekindlusele. Aga näete nüüd- siin ma olen!

Suurim tänuavaldus läheb siiski toetajatele. Aitäh Eda, Siiri, Priit, Toomas, Annika, Lauri, Anneli, Heiki, Ivi, Merike, Kaia-Triin, Are, Viljar, Alar, Malle, Kersti, Krista, Gunnar, Aivar, Robert, Lydia, Anto, Kerdi, Mari, Kalev, Anne, Kalle, Anne, Ahto, Riina, Janno, Sigrit, Airiin, Jannus, Ragnar, Tõnu, Reet, Malle, Maarja, Merily, Enn, Eino, Rasmus, Tiina, Tarmo, Katrina, Sille, Leelo, Risto, Heikki, Priit, Merit, Kadi, Rando, Tõnu, Urmas, Solveig, Tiina, Jüri-Karl, Piret, Kaido, Piret, Kristiina, Anne, Margrit, Kaija-Luisa, Jana, Kristina, Merilin, Tanel, Riina, Marte, Karl, Margit, Siim, Diana, Uku, Ebe, Kersti, Liina, Ahti, Triinu, Nikolai, Elina, Uno, Merike, Kadri, Merli, Uta, Tiina, Heilika, Evi, Asta, Triin ja 7 ettevõtet/ühingut! Tänud ka vanematele!

Kogu see asjaajamine tuli igatepidi kasuks ja olen nüüd kindlasti palju kogenum. Aitäh kõigile!

Kui jätsin mõnele küsimusele vastamata, kirjuta julgesti kommentaaridesse.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar